Аутор: Ненад Трунић
Година издања: 2007

Основна идеја водиља за писање ове књиге је био покушај да се планирању, програмирању и реализацији тренажних садржаја млађих узрасних категорија у кошарци да научно-стручни приступ. Колевка стварања успешних кошаркаша у сениорским ранговима такмичења је рад са млађим категоријама кошаркаша. У савременом начину схватања кошарке са економског, маркетиншког и афирмативног карактера, доминира анализа игре и понашања кошаркаша на највишим такмичарским нивоима (Евролига, Улеб куп, светска и евопска првенства, Олимпијске игре и НБА лига). Занемарује се значај тренинга кошаркаша у млађим узрастима и вредновање тренера који су укључени у процесе селекције, тренинга и стварања врхунских играча. Потврда ове констатације је у наглашавању само неких сегмената потенцијала играча, односно у евидентним манама кошаркаша сениора, пре свега, у сфери индивидуалне техничко-тактичке припреме. У актуелној кошарци доминирају играчи са наглашеним атлетизмом (конституционо и у погледу моторичко-функционалне припремљености), а све је мањи број играча који су потпуно обучени у кошаркашким техничко-тактичким вештинама. У првом делу књиге који је назван „Теоријске основе технологије тренинга младих кошаркаша“, су приказани општи теоријски аспекти и поступци које треба спровести у процесу припреме за конкретне тренажне захтеве у кошарци млађих категорија. Извршена је дефиниција основних појмова, анализа кошаркашке игре и анализа активности кошаркаша за време игре, као оријентациони циљ свих тренажних активности. У другом делу књиге, под називом „Оквирни садржај тренинга техничко-тактичке и енергетско-моторичке припреме младих кошаркаша различитих узрасних категорија“, намера ми је била да извршим интеграцију научних и стручних сазнања са кошаркашком праксом. Извршено је повезивање свих доступних научних сазнања из релевантних антрополошких простора са конкретним потребама тренинга различитих узрасних категорија младих кошаркаша. Писање ове књиге ми је отворило многа питања и дилеме, па верујем да је њена крајња циљна смисленост у стимулацији и подсицању свих нас , на даље размишљање, учење и иновативне активности у кошаркашкој теорији и пракси, а све у циљу смањења вероватноће грешке у свим сегментима кошарке.